Sibel Zaloğlu İle İK

 

Her satırın altı çizilerek okunması gerektiğini düşündüğüm çok güzel bir röportaj ile geldik.Hepinize keyifli okumalar dilerim..

 

Recep Yatar: İlk sorumuz sizi daha iyi tanıyabilmemiz için bizlere ‘’Sibel Zaloğlu kimdir?’’ olsun.  

 Sibel Zaloğlu: İnsan Kaynakları Gelişim ve Eğitim Müdürü olarak çalışmaya devam edip 1972 yılında Zonguldak’ta dünyaya merhaba dedim. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler mezunu olup, evli ve bir kız çocuğu annesiyim.Almira Danışmanlık ve Tam Çözüm Danışmanlık şirketlerinde eğitimci olarak aktif görev almaktayım.Verdiğim eğitimler perakende market sektörü personel görev tanımları ile ilgili her türlü eğitim seminerleri(4*4 kasiyer eğitimleri-Müşteri Kimdir?Müşterinin önemi-Biz kimiz?Kimler için varız?)Yönetim Kadroları için çeşitli eğitim seminerleri(toplantı Yönetimi-Zaman Yönetimi-Çatışma ve stres Yönetimi ) Arel Üniversitesi İnsan Kaynakları Uzmanlık Sertifikası aldım. Perakende alanında Usta Öğreticilik Belge sahibiyim.ISO 9001:2008 Kalite Yönetim sistemi danışmanlığı ve denetimi yapmaktayım.Bu konuda BAŞ DENETÇİ belge sahibiyim..İş güvenliği ve sağlığı konularında bilgi sahibiyim.Çeşitli sektörlerde uzmanlık alanlarında eğitim seminerleri vermeye devam etmekteyim.İlgi alanına giren Dil ve Konuşma Bozuklukları ve Mental Aritmetik te Hafıza Teknikleri ile ilgili uzmanlaşma çalışmalarım mevcuttur.Çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde çalışmaktayım.Çeşitli dergilerde editörlük yaptım,genel yayın yönetmeni ve editör olarak çalışmaları devam etmekteyim.(Biçence-Salı pazarı vb.)İş Sağlığı ve Güvenliği alanında çalışmalarına devam etmekteyim.

2011 yılı ‘’Yerel Zincirler Buluşuyor ‘’organizasyonu konferansında EN İYİ İNSAN KAYNAKLARI UYGULAMALARI 1.cilik ödülünü aldım

.Perakende de çeşitli sektör dergilerinde çok sayıda yayınlanmış makalelerim var.Sektörle ilgili bir kitap yazmakta ve bu kitabında perakende de iş hayatında yaşadığı ,gördüğü ,çeşitli olayları ele aldığını ifade etmiştim.Kitabı çok yakında sektörle buluşacaktır..

Recep Yatar: İş yaşamınıza nasıl ve ne zaman başladınız ?

Sibel Zaloğu :İş yaşamıma lise yıllarında dönemsel olarak marketlerde çeşitli firmalarda ürün tanıtım elemanı (stant hostesi)olarak başlamış oldum.Ve sektörün tozunu yutup,bırakmayanlardanım…

Recep Yatar: Size göre Endüstri Mühendisi bölümün önemi nedir?

 Sibel Zaloğlu:Bu soruyu cevaplamak benim için zor …Ama İK’cı ve Eğitimci biri olarak konuyu Eğitim yönünden ele alırsam,Endüstri Mühendisliğini diğer mesleklerden ayıran önemli özelliklerini sıralarsak soruya cevap getirmiş olurum diye düşünüyorum.

  1. Sistem yaklaşımı ve sorgulama yeteneği – Problemi belirli bir kalıba oturtmak yerine düşüncelerimizi yönlendirecek soyutlamaları yapmaya yönelik olarak sorgulama yeteneği
  2. Soyutlama ve analitik olarak ifade etme yeteneği – Analitik modeller (matematik programlama modelleri analitik modellerin alt cümlesidir; sistematiği kurulmuş ve tanımlanmış ‘kutular’ bile analitik modeller olabilir) ile ifade etmek ve sorunu bu boyutta ifade etme yeteneği
  3. Optimizasyon, olasılık ve istatistik kavramlarını karar verme sürecine uygulama yeteneği. Bu çok önemli üç özellik ile eğitilip,harmanlanan öğrenciler belirli bir sektör ve faaliyet şekli ile sınırlı olmadığından her alanda , çalışan bir sistemin kurulup, geliştirilmesi ve işletilmesinin bütün fonksiyonlarıyla düşünülmesini, yakın ve uzak dönemli planlamayı yaptıklarından başarısı kaçınılmaz yöneticiler olacaklardır. Basarılı yönetici yetiştirmek te her bölümün harcı değildir .

Recep Yatar: İnsan Kaynakları tarafında çalışmak isteyen Endüstri Mühendislerine öneriniz ne olabilir ?

Sibel Zaloğlu:İnsan Kaynakları tarafında çalışmak istiyorsanız ,birinci madde İnsanlara saygı duymalı ve onları çok sevmelisiniz.İkinci madde çok sabırlı ve sakin olabilmelisiniz.Son olarakda her ne olursa olsun kanunlarla resmi işlemlere ve yazılı dayanaklarla iş yapmalısıız.

Recep Yatar: Çalışanların performans ölçümleri yapılıyor mu? bu konuda hangi kriterleri dikkate alınıyor?

Sibel Zaloğlu:Evet yapılıyor.360 derece performans yönetimini kullanıyoruz.İletişim-Liderlik-İlişki Yönetimi-İş sonuçları-Personel Gelişimi ve yetiştirilmesi-Değişime uyabilme,görev tanımının eksiksiz yerine getirilmesi kriterlerine dikkate alıyoruz.

Recep Yatar: Endüstri Mühendisliği birçok alanda ve departmanda farklı görevlerde çalıştığını biliyoruz. Ve sorumu şöyle sormak istiyorum daha öğrenciyken ilerde iş bulma sıkıntısını yaşamamak için ne yapmamız gerekiyor ?

Sibel Zaloğlu:Kesinlikle boş vakitlerinizde, yaz dönemlerinde,ders haricinde çeşitli sektörlerde geçici çalışma ortamlarında bulunmanızı öneririm.Mutlaka yabancı dil öğrenmenizi tavsiye ediyor,iki dil şart diyorum.Veolmazsa olmaz son önerim Sosyal sorumluluk projeler üretip,veya katılım sağlamalısınız.

 

Recep Yatar: Endüstri Mühendisi öğrencileri stajlarını verimli yapabilmesi için ne yapmaları gerekiyor ? ve üretimden ziyade perakende sektöründe staj yapmamızı öneriyor musunuz neden ?

Sibel Zaloğlu:Stajların verimli olması için firmaları iyi seçmelisiniz.Getir götür işleri yerine sizlere işinizi öğretebilecek firmaları tercih etmelisiniz. Perakende sektörüne gönül vermiş biri olarak tabi ki bu sektörü öneririm.

Recep Yatar: 2011 yılı “Yerel Zincirler Buluşuyor” Konferansında Tüm Türkiye Yerel Zincir Marketleri içinde EN İYİ İNSAN KAYNAKLARI UYGULAMALARI 1.cilik ödülünü almıştınız tebrik ediyorum. Bu önemli başarıyı neye borçlusunuz? Nasıl bir duygu?

Sibel Zaloğlu:Teşekkür ediyorum.Bu başarıyı tamamen insanları ve eğitimi çok sevmeme bağlıyorum.Güzel bir duygu ama daha iyisini yapabiliriz her zaman…

Recep Yatar: Perakende yerel zincirler adı altında eğitimler veriyorsunuz verdiğiniz eğitimlerden kısa kısa bahsedebilir misiniz ?

Sibel Zaloğlu:Perakende alanında ve İnsan Kaynakları alanında çeşitli eğitimler veriyorum,vermeye devam ediyorum.Görev tanımları,4857 sayılı iş kanunu,iletişim alanında çeşitli konularda eğitim seminerleri hazırlayıp,veriyorum.

Recep Yatar: Jestpa Gıda Salı Pazarı Marketlerin İnsan Kaynakları Eğitim ve Gelişim Müdürü olarak nasıl bir Endüstri Mühendisi işe alırsınız?

 

Sibel Zaloğlu:  Biraz alışılmış olacak ama ,yüksek lisansını yapmış,çeşitli işlerde,dönemsel sürekli çalışmış,aktif,iletişimi güçlü ,girişken,bir endüstri mühendisi işe alırım.

Recep Yatar: Çalıştığınız firmada iş alım siteleri kullanıyorlar mı ? Hangi siteleri?

 Sibel Zaloğlu:Evet Yenibiriş.com üzerinden ilanlarımızı açıyoruz.Firma web sitemizi ve Linkedini de aktif kullanıyoruz.

Recep Yatar: Çalıştığınız firmada mühendis var mı? Çalışan mühendisler yüzde kaçı lisans yüzde kaçı yüksek lisans mezunu?

Sibel Zaloğlu:Şuan olduğum firmada yok.Ama bundan sonra da olmayacak değil.Özellikle Depo ve Lojistik Bölümü ve İnsan Kaynakları İş geliştirme bölümlerinde olması gerekliliğini düşünüyorum.

Recep Yatar: birazda Turnover hesabında bahsedelim. Turnover hesabı nedir? Çalıştığınız kurumda turnover hesabı yapıyor musunuz?

Sibel Zaloğlu:Kısaca iş gücü devir oranı demektir.Tabi ki yapıyoruz.

Recep Yatar: Bizlere mühendislikle ilgili önemli gördüğünüz birkaç tavsiyede bulunur musunuz?

Sibel Zaloğlu:Önce mühendis kimdir ile başlıyalım.Mühendis, bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi tekniker ve teknisyenlerin uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişidir.O yüzden işinizi A’dan Z’ye her yönüyle tam öğrenmelisiniz.Sorumluluğunuz çok büyük.Sürekli alanınızda ve kültürel yönde kendinizi geliştirmelisiniz.

Recep Yatar: birazda özel hayatınız diyelim. İş dışında nasıl biridir Sibel Zaloğlu ?neler yapar? Bize biraz özel hayatınızda bahsedebilir misiniz?

Sibel Zaloğlu: Güzel soru. İşkolik biri olarak sürekli iş yaşamım ön planda.Belki sizlere doğru gelmeyecek ama maalesef özel yaşantımda iş odaklı kişiliğe sahibim.Sektör ve eğitim içime işlemiş..

Recep Yatar:Başarı odaklı mısınız yoksa çaba odaklı mı? Neden?  

Sibel Zaloğlu: Kesinlikle Başarı odaklı..Başarı benim hayat felsefem.Basarısızlığa asla tahammülüm yok.

Recep Yatar: ne tür kitaplar okumayı seversiniz ne tür tavsiyeleriniz olur bize ?

Sibel Zaloğlu:Kişisel gelişim kitapları ve atasözleri,kıssadan hisseler,ünlü düşünür veya bilim adamlarının görüşlerinin yer aldığı kitapları okumayı seviyorum.Tavsiye olarak da hoşlandığınız ,ilginizi çeken her seyi okuyun.

Recep yatar: Bize engin bilgilerinizle ayırdığınız zamandan dolayı çok teşekkür ederim. Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Sibel Zaloğlu:Ben teşekkür ederim .Bana bu güzel sayfanızda sizlere ulaşmamı sağladığınız için.

Selam ve sevgilerimle..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir