Ayşen Laçinel İle İK

11667294_948618078523131_2317695631883179289_n (1)

A.L Danışmanlık Marka ve İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı

İlk sorumuz Ayşen Laçinel kimdir olsun ?

23 Eylül 1969 İstanbul da doğdum. Kadıköy kız lisesini okudum.

Kişisel gelişim eğitimleri, Şirket yapılanmaları, organizasyonel gelişim, verimlilik alanındaki çalışmaları, insan kaynakları yönetimi, marka yönetimi, danışmanlıkları, koçluk ve eğitim hizmetleri alanında yaptığım çalışmalarla, uzmanlığı, güvenilirliği, içtenliği, hızlı ve doğru iş sonuçları sağlamasına odaklanıyorum.

-2001 yılında perakende sektörüne Tansaş’ta Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Eğitim Müdürü göreviyle adım attım. 2005 yılında Migros’un Tansaş’ı satın alması ve sonrası süreçte de 1 yıl Tansaş’ın Eğitim Müdürü olarak görevine devam ettim.

-Goldaş’ın Perakende Grubu yapılanmasında Perakende Grubu İnsan Kaynakları Direktörü olarak 2006-2007 dönemide, Türkiye ve Türkiye dışındaki; Goldaş, Assortie, Gold master markalarının tüm insan kaynakları sistemlerini kurup ve yönetim.

-2008-2010 yıllarında Collezione’de Marka ve İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı görevi ile markayı yeniden konumlandırıp, insan kaynakları süreçlerini yeni marka konumlanmasına göre kurgulayarak ve geliştirdim.

-2010 yılından itibaren kurumlara danışmanlık yapmakta,eğitimler vermekte ve pek çok projeye kordinatörlük yapmaktayım.

-Marmara Üniversite Halkla İlişkiler Doktora programı ve Marmara Üniversitesi Reklamcılık ve Tanıtım yüksek lisans programlarını bitirdikten sonra lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümünde aldım.

Çalışma hayatına ne zaman ve nasıl başladınız?

Çalışma hayatına 1990 yılında eğitmen ve eğitim yöneticisi olarak başladım. Çalışma hayatı paralelinde; Milliyet İş yaşamı eki, Cumhuriyet Gazetesi ve Tugiad’ın Elegans dergisinde köşe yazıları yazmış, Kent TV, ETV, Expo-Channel’da televizyon programları hazırlayıp sundum.Medya alanında çalışmalarını çeşitli projelerle sürdürüyorum.

Çalışanı-motive-et,-yüksek-verimlik-yarat,-AL-Danışmanlık-Genel-Müdürü,-Marka-Yönetimi-ve-İnsan-Kaynakları-Danışmanı-Ayşen-Laçinel

  • Al Danışmanlık’ta Genel Müdürsünüz biraz yaptığınız hizmeten bahsedebilir misiniz?

Süreç Yönetimi

Kurumların bugün ki başarılarını ve pazardaki yerlerini korumalarını  ve gittikçe sertleşen rekabet ortamına güçlerini koruyabilmeleri ancak yönetim fonksiyonlarının,iş kurallarının,süreçlerinin doğru şekilde tasarlanmasıyla mümkündür.Bu anlamda organizasyon şemasının,görev tanımlarının ve süreç yönetimi verimliliği sağlayacak şekilde tasarlanmaktadır.

Danışmanlık

Tarafsız bakış açıları ile kurumların hedef ve ihtiyaçları doğrultusunda bu hedefleri gerçekleştirecek yaklaşımlar ve çözümler geliştirmektedir.Danışmanlık verdiği kurum ve yöneticileri ile birlikte çalışarak hızlı ve güvenilir yöntemlerle sunuş almayı amaçlamaktadır.

Yönetim Danışmanlığı

Satış Danışmanlığı

Yeniden Yapılanma

Firma Analizi

Kurumların bugün ki başarılarını ve pazardaki yerlerini korumalarını  ve gittikçe sertleşen rekabet ortamına güçlerini koruyabilmeleri ancak yönetim fonksiyonlarının,iş kurallarının,süreçlerinin doğru şekilde tasarlanmasıyla mümkündür.Bu anlamda organizasyon şemasının,görev tanımlarının ve süreç yönetimi verimliliği sağlayacak şekilde tasarlanmaktadır.

 

Koçluk Yaklaşımı

Bireysel ve Kurumsal Koçluk

Koçluk bir yolculuk arkadaşlığıdır.Yaşam koçun sana ne yapacağını söylemez.Senin ne istediğini anlamanı sağlar,Hedefini sen belirlersin.Yaşam koçun bu hedefe giden yolda seni o hedefe götüren kişidir.Bu anlamda çok özel ve sır olan bir paylaşım söz konusudur. Yaşam koçun senin aynandır.

Kariyer koçu senin farkındalığını sağlar.Önce kendini tanımanı ve farketmeni sonra kendini doğru farkettirmeni ve tutarlı bir imaj sergileyerek hedefini belirlemende yol arkadaşındır.Kariyer koçu senin başarını kucaklayacağın yere kadar ki yolculuk şeklindir.

 

Eğitim

Bireylerin kişisel gelişimleri ilgi ve yetenekleri doğrultusunda farkındalıklarını sağlayacak eğitimler vermekte,kurumların organizasyon şemalarının gerektirdiği görev tanımlarında kişleri tam ve doğru yapabilecek performans hedeflerinde başarılı olmalarını sağlayacak yönetim, gelişim ve uygulama süreçlerinde ölçülebilir, kullanılabilir kuruma ve kişiye özel eğitim programları hazırlamakta ve uygulamaktadır.

İnsan kaynakları nedir? Herkes İnsan kaynakları yönetiminde çalışabilir mi?

İNSAN kaynakları şirket vizyonunu gerçekleştirecek kaynağı yaratmaktır. LIDERLIK ve yetenek yönetimidir. Herkese adil yaklaşan ise alım; Eğitim; Gelişim sistemleri kurar. Çalışan I dark Eder ödüllendirir., Ugarit sistemleri ile vasat çalışanı performanslı hale getirir. Üst yönetimin stratejik ortağıdır.

Soracağım soru alanınız dışında olabilir ama fikrinizi almak için; Size göre Endüstri Mühendisi bölümün önemi nedir?

 Mühendislik is yaşamında cok önemsediğim özel bir alan. Çünkü Mühendis bakış açısıyla net analitik , sistematiktir. Her Proje takımında bir mühendis olmalı. Endüstri Mühendisliği de genis bir çalışma alanında is firsatlari var. İnsan kaynakları  değerlendirme statistik tasarımı planlama bu alanlardan  birkaçı.

 

Bir İKcı olarak  nasıl bir Endüstri Mühendisi alırsınız?

Bir IK uzman olarak mühendis olmakla birlikte Far kundalini Yüksek fotoğrafinın bütünün göreni iletişim becerileri kazanmış okurken çalışmış olan adaylara daha çok şans veririm.

 

2008-2010 yıllarında Collezione’de Marka ve İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı görevi ile önemli hangi projeleriniz olmuştur?

markayı yeniden konumlandırmış olup, insan kaynakları süreçlerini yeni marka konumlanmasına göre kurgulayarak ve geliştirdim.

 

 Danışmanlık ve yaşam koçluğu deneyimleri ile okurlarınıza, SEN KİMSİN? kitabı yazdınız biraz kitapta bahsedebilir misiniz?

Kariyer Koçluğu yapmaktayım evet Koçluk yol arkadaşlığımdır. Danışanlarım arasında, CEO lar Akademisyenler Sporcular Yönetici adaylara ve öğrenciler var. Kitabım ‘SEN KIMSIN’ de de danışanlarımdan Helen nazi mektupları görebilirsiniz.

Önce bu sorunun cevabını vermeli birey. Her şey farkındalıkla başlar. Yeteneklerini farkeden, ilgi  ve yeteneklerini ön plana çıkarabileceği  mesleği seçenler, o işte başarılı olur Sevilerek yapılan iş başarıyı, başarı da maddi  ve manevi takdiri beraberinde getirir.
Şirketlerin işe alım tarafına bakınca, henüz kurumsallaşmasını tamamlamamış, organizasyon şeması ve görev tanımlarını netleştirmemişken alelacele
işe alım yapıp ne istediğinin farkında olmadan , pozisyon kapatınca işe aldığı gibi çıktığı da bir oluyor çalışanın. farkındalık her şeydir.

 “İş Seçimi Önemlidir, İş bulmak daha da önemlidir” bir yazınızı dikkatimi çekmişti,değinebilir misiniz?

KİM OLDUĞUNU BILMIYORSAN NEYİ SEÇERSEN SEÇ FARKETMEZ.   Kedi aynaya bakıp Aslan görüyorsa, ne kedidir ne aslan. Kedi olmak kötü değildir, aslan olmak da kötü değildir. Kötü olan ne olduğunu bilmemektir.   Kedinin kendine has özellikleri var, evcimen, sevimli,minnoş, atak, aslanın da kendine has bambaşka  özellikleri var.Aslan ormanlar kralı, cesur, gösterişli,lider… Kedi kedi olduğunu, aslan olduğunu bilirse kendi olur.Kendini bilmekle başlar farkındalık.   Her birey tek ve biriciktir.Yani ‘ sen değerlisin, sen tek ve biriciksin. Bu dünyada bir tane daha sen’den  yok, sen değerlisin herkes kadar. Kendini farket ‘ diyorum, öğrencilerime, danışanlarıma. Ülkemizde yüzde 10’larda görünen işsizlik var. Öte tarafta gençler sürekli, hocam iş yok diyorlar. Orta yaştakiler işsiz kalıyor, i şe giren 6 ayı doldurmadan İşten çıkartılıyor ya da istediği işin bu olmadığını anlıyor, işi bırakıyor.

İK’ya dair her şey diyerek bu başlık altında soru sormak istiyorum.

  

Çalışanlarınızın hedeflerine ulaşmak için hangi kurslara, sürekli eğitime ve benzerine ihtiyacı var? Çalışanlarınız şirketinizin iş eğitim ve gelişim programı hakkında ne düşünüyor? Çalışanlarınız bunun kariyer hedeflerini ve isteklerini besleyen bir işyeri olduğunu düşünüyor mu?

Takım oyuncularının işlerini severek yapmaları, ilgi duydukları, bildikleri işlerde görevlendirilmeleri ve eğitimlerle de desteklenerek verimli çalışma ortamı oluşturulması önemlidir. Eğitimler; hem bilgilendirme, hem bilgi güncelleme, hem de motive eden sosyal ortamdır. Eğitim sonrasında, farkındalık ve liderlik yönetimiyle, eğitimlerin davranışlara yansımaları da takip edileceğinden, başarılı bir takım yaratılmış olunacaktır. Mutlu çalışan demek, mutlu müşteri demektir. Mutlu müşteri de, işletmenin daha çok ciro yapması anlamına gelir.

         Doğru meslek,doğru zaman ve doğru yer önemi;sizin için bunların tümü Al Danışmanlıkta  gerçekleştirdiniz mi?

Evet gerçekleştirdim. Yaptığımız hizmetler buna örnektir.

Sektör deneyiminizden yararlanarak gençlere kariyer yolunda ekleyeceğiniz bir şey var mı?

Kendimi hayatin öğrencisi olarak tanımlıyorum. Öğrendikçe öğretiyorum. İşimi en iyi şekilde yapmaktayım icin çalışıyorum. Sevdiğim işi yapıyorum ve Keyif alıyorum. Sizlere de severek çalışacağınız isleri seçmenizi öneriyorum Çünkü sevilerek yapılan is başarıyı da maddi ve manevi takdiri getirir.

 

                    

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir