Hata Türü Etkileri ve Analizi ( 1. Yazı ) – HTEA Uygulanması

Hata Türü Etkileri ve Analizinin Uygulanması

Bir endüstri mühendisi olarak önem arz eden bir analiz yöntemi olan HTEA ( FMEA )’yı kısa bir yazıda açıklamam mümkün değil. Elimden geldiğince, dilim döndüğünce her hafta HTEA hakkında. Nasıl Uygulanır, Hangi Tür HTEA analizleri vardır, uygulanabilirliği nasıl belirlenir ve hangi kriterler dikkate alınır şeklinde aşamalardan bahsediyor olacağım. Yazı dizimin sonunda da sizlere Örnek bir HTEA paylaşıyor olacağım.

HTEA uygulanırken ilk önce firma veya uygulanan yerdeki çalışanlardan farklı şirket fonksiyonlarında çalışan kişilerden bir ekip kurulur (bu ekip disiplinler arası takım olarak adlandırılır). Bu kişilerin ilk öncelikle yapımcı, geliştirici, denetleyici, üretim planlamada çalışan kişiler, kalite yöneticisi vb. Kişilerden seçilmesi istenmektedir. Analiz süreci standart bir formda (QS-9000 formu) şeklinde raporlanması sağlanır.

Hata Türü ve Etkileri Analizinin içerdikleri:

  • İlgilenilen sistemin sınırlanması,
  • İlgilenilen sistemin yapılandırılması,
  • Yapısal elemanların görev tanımlarının yapılması,,
  • Analizler sonucunda elde edilen hataların sebeplerinin, hata türlerinin ve hata dizilerinin analizinin yapılması
  • Risk değerlendirmesinin yapılması,

Öncelikleri belirlenen risklere uygulanması hedeflenen önlem ve çözüm önerilerinin uygulanması. Kararı verilmiş olan tedbirlerin ve önleme amaçlı yapılan keşiflerin izlenişi ve denetlenmesi. Hata yerleri bulunarak, izlenecek yol haritasının belirlenmesi için hatanın türü belirlenerek, bu hataların sırasını tarif ettikten sonra da hataların nedenlerini belirleyerek potansiyel hatalar analiz edilir. Hataların muhtemel nedenlerini belirleyebilmek için genellikle bir neden-sonuç diyagramı veya balık kılçığı metoduyla hataların nelerden dolayı kaynaklanabileceği bulunmaya çalışılır. Tespit edilen hatalardan elde edilen verilere göre önlemler alınarak, aynı hataların başka hatlarda veya tekrarlanan prosesler de önlenmesi için kullanımı mümkündür. HTEA’nın temelini oluşturan Risk Öncelik Katsayısı ( RÖS Puanı), Anlama ( hata sırası), Gerçekleşme ihtimali (hatanın nedeni) ve Tespit Edilebilirlik (Hata veya sebebinin tespit edilebilme oranı) gibi anahtar rol oynayan değerler bulunur. Rakamlar 1-10 sayı aralığında tam sayılı değerlerdir ve derecelendirme kataloglar yardımıyla yapılır. Bu katalog puanları aşağıda gösterilmektedir.

 

Saygılarıma..

 

” Süreç mimarisi düzene ihtiyaç duyar. “

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir