PERSONEL YÖNETİMİ DİSİPLİNİ VE İNSAN KAYNAKLARI

   Kapitalist ekonomik model ile yönetilen piyasalarda, yönetim kadrosunu ve iş gücünü oluşturan çalışanların nitelikli ve fark yaratan bireyler olması, piyasanın bir gereği olan rekabet sürecinde kalıcı bir rahatlama sağlar. Peki firma veya şirket çalışanlarının ne kadar nitelikli ve kendini geliştirmiş bireyler olduğunu kontrol eden mekanizmanın unsurları hangi karakteristik ve donanımsal özelliklere sahip olmalı? Herkes insan kaynakları yönetimi icrasında bulunabilir mi?

Piyasanın lideri olan firmaların en önemli özelliklerinden biri; olağanüstü, değerli, esnek, sürekli kendini geliştiren, değişime açık, bilgi üreten ve bilgiyi paylaşan insan kaynaklarına sahip olmak ve yönetmektir. İnsan kaynakları yönetiminde temel unsur gayet açık insandır. Bunun sonucunda en efektif prensip insanları tanıma becerisidir. Çünkü insan kaynakları yönetiminde görevli bireyler, çalışan eksikliği hissedilen departmana; adaylar arasından en faydalı olabilecek, departmanla ilgili tanım ve kavram eksiği olmayan, departmanın işlevsel olarak faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli donanıma sahip, çağın gereği olan inovasyona açık adayı belirlemekle sorumludur. Bu sorumluluğunu yerine getirebilmek için firmanın bütün departmanlarıyla ilgili bilgi/birikime sahip olmak zorundadır. Bunu sağlamak ise üstün bir gayret ve çaba gerektirir. Ayrıca üstlenmiş olduğu vazifenin şirketin en önemli yapı taşı olan çalışanları belirlemek olduğunu unutmamak gerekir. Çünkü bir firmanın çalışanlarının kalitesi firmanın kalitesini belirler. Kaliteli bir firma ise kendini tamamlamış ve kazanç elde ediyor demektir. Personel yönetimi disiplininin akademik eğitimini en makul derecede almış olmanın, insan kaynakları departmanında görevli çalışana avantaj sağlayacağı yadsınamaz bir gerçektir. Ayrıca insan kaynakları yönetiminde başarılı olmak üst düzey sosyoloji ve psikoloji yetkinliği de gerektirmektedir.

İnsanları organize etmek, görevlendirmek ve yönetmek için öncelikle kendimizi yönetebiliyor olmamız gerekmektedir. Bunun sırrı ise kendimizi tanımak ve geliştirmekten geçer.

                                                                                   İlyas Birlik

            odaendustri.com Yönetim Kurulu Üyesi

AUEVK Yönetim Kurulu Üyesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir