BİLGİ GÜÇTÜR (BİG DATA)

BIG DATA NEDİR?

Teknolojinin durdurulamaz gelişiminin sebep olduğu şeylerden biri de çok büyük bir bilgi çöplüğünün oluşmasıdır. Tabi ki bu bilgi çöplüğünün, içinde işe yarar verilerin olduğu da göz önünde bulundurulması gereken bir gerçek. Bazı yazılım şirketleri bu işe yarar veriyi çöplükten kurtarmak adına Ar-Ge projeleri yönettiler ve Big Data tanımını ortaya çıkarttılar. Big Data (Büyük Veri) olarak isimlendirdiğimiz bu olgu, diskte çok fazla yer kaplayan veri olarak bilinse bile, sosyal medya paylaşımları, fotoğraf arşivlerimiz, sürekli kayıt aldığımız ‘log’ dosyaları gibi, farklı kaynaklardan elde ettiğimiz tüm bu verilerin anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmüş biçimidir. Örnek olarak facebook’un kullanıcının bilinçli bir şekilde girmiş olduğu verileri (yaş, cinsiyet, memleket, film ve müzik zevki, hatta beğenilen gönderiler bile.) sunulacak reklamı belirlemek için seçip kullanması verilebilir. Ayrıca Google arama alışkanlıklarımızı, e-ticaret siteleri ise alış/veriş alışkanlıklarımızı bilmektedir. İşletmeler müşterilerine kişiye özel hizmetler sunabilmek için; onları daha iyi tanıyıp, onlar hakkında daha fazla veriyi depolamak zorundadırlar.

 

BİLGİYİ ELDE ETMEK

 

İşte tam olarak bu verilerin işlevsel olarak elde edilip kullanılabilir hale getirilmesi hususunda veri madenciliği devreye giriyor. Büyük ölçekli bilginin içinden veriyi ayırt etmek ve kullanmak veri madenciliğinin kısa bir tanımı olabilir. Ya da büyük veri yığınları içerisinden gelecek ile ilgili tahminde bulunabilmemizi sağlayabilecek bağıntıların bilgisayar programı kullanarak aranmasıdır. Veri madenciliği, eldeki verilerden üstü kapalı, çok net olmayan, önceden bilinmeyen ancak potansiyel olarak kullanışlı bilginin çıkarılmasıdır. 2012 rakamları ile dünyada günlük 2.5 kentrilyon byte veri üretilmektedir. Ayrıca 2020 yılında ulaşılacak veri miktarı 2012 yılındaki veri miktarının 44 katı olacak. “Data Never Sleeps” raporunun 2014 versiyonuna göre dakikada 277.000 tweet atılırken instagram’da 216.000 yeni fotoğraf yükleniyor.

 

VERİ MADENCİLİĞİ NE İŞE YARAR?

 

Veri temizleme (gürültülü ve tutarsız verileri çıkarmak)

Veri bütünleştirme (birçok veri kaynağını birleştirebilmek)

Veri seçme (yapılacak olan analizle ilgili olan verileri belirlemek)

Veri dönüşümü (verinin, veri madenciliği tekniğinden kullanılabilecek hale dönüşümünü gerçekleştirmek)

Örüntü değerlendirme (bazı ölçümlere göre elde edilmiş bilgiyi temsil eden ilginç örüntüleri tanımlamak)

Bilgi sunumu (madenciliği yapılmış olan, elde edilmiş bilginin kullanıcıya sunumunu gerçekleştirmek)

 

Bilgiye erişmenin ve onu kullanılabilir hale getirmenin önemi yadsınamaz bir gerçek. Adeta bir çöplük haline gelmiş veri yoğunluğundan işe yarar bilgiyi çekip almanın en kolay yolu ise veri madenciliği. Unutmayın, bilmek ileriyi görmek; ileriyi görmek, güçlü olmaktır.

İlyas Birlik

odaendustri.com Yönetim Kurulu Üyesi

AUEVK Yönetim Kurulu Üyesi

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir