DİJİTAL MEDYA

DİJİTAL MEDYA

Teknolojinin evrildiği günümüz dünyasında artık insanlar dijital medyada ne kadar var olduğu ile ilgilidirler. Akıllı telefonların hızla yayılması ve mobil dünyadaki yazılım ağının gelişmesi ile birlikte insanlar küreselleşen dünyada sesini duyurma çabası içerisindedir. Peki nedir bu dijital medya?

Dijital medya; Web, mobil, sanal gerçeklik platformlarında var olan medyayı ifade eder. İnternet ve bilgisayarın, mobilin, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik cihazlarının var olmasıyla ortaya çıkan medyadır. Bu medya; markayı, markalamayı, iletişimi, reklamı, sanatı, bilimi, pazarlamayı, satışı, finansı, hukuku ve daha fazlasını içerir.

Facebook, İnstagram, Twitter gibi sosyal medya uygulamaları ile kişi fotoğraflarının ne kadar beğenildiğini (veya like aldığıJ), videolarının ne kadar görüntülendiğini veya kaç kişinin takip ettiğini ve kaç yorum aldığı ile var olmaktadır. İşte bu yüzden kurumlar ve markalar dijital medya yatırım bütçelerini yıldan yıla artırmaktadırlar.

Facebook kullanıcılarının %70’i özel tekliflerden  haberdar olmak için Facebook’ta  marka sayfalarını takip ediyor.

%63’ü beğendikleri ürünleri Facebook üzerinde paylaşmayı tercih ediyor.

%52’si Facebook’ta 2 ile 5 arasında markayı takip ediyor

%13’ü 10 ve üzerinde markayı takip ediyor (iab türkiye)

Dünyada ve Türkiye’de Dijital ve Geleneksel Medya Tüketimi

Dünyada Dijital Medya

Global Web Index*, geleneksel ve dijital mecralarda geçirilen süreleri ve kullanıcı davranışlarını; ülke ve çeşitli yaş grupları karşılaştırmalı olarak irdeleyen “Digital vs Traditional Media Comsuption Q3 2014” global raporunu yayınladı.

Rapora göre GWI tarafından ölçümlenen 32 ülkeden 26’sı gün içinde online mecralarda geleneksel mecralardan daha fazla zaman geçiriyor. Dijitalin geleneksel mecraların önüne geçemediği ülkeler ise İngiltere, Avustralya, Polonya, Almanya, Hollanda ve Fransa olarak belirtiliyor. Fakat bu ülkelerde geleneksel mecralar önde gelse de, rakamlar dijital mecralar ile oldukça yakın.

Dünyadaki aktif internet kullanıcılarının 2012 yılında online mecralarda geçirdikleri günlük süre 5,55 saat iken, bu rakam 2014 yılında 6,09 saate yükselmiş durumda

1.png

2012 yılında %22 olan mobil internet kullanımının ise 2014 Q3’te % 30’a yükseldiği görülüyor. 16-24 yaş grubu mobil interneti en çok kullananlar olarak ortaya çıkıyor. Bu grubun mobil internet kullanımı 2012 yılında günde 1,88 saat iken, 2014 Q3’te bu rakam 2,77 saate yükselmiş durumda. (by  business ıntelligence  – posted on 15/08/2014)

2.png

Türkiye’de Dijital Medya Durumu

Türkiye’de Televiyon ve İnternet kullanımı

 10.PNG

 

 

Kaynak: Europe, Turkey Launch Presentation 2012 Datalar haftalık tüketimi yansıtmaktadır

2010 dan 2012 ye geldiğimizde televizyon izleme artış hızı %19 ile haftalık 18.7 saat,    internet kullanım hızı %85 lik artış ile haftalık 18.3 saat olmuştur. Bu yükselen ivme internetin hayatımıza ne kadar etkili olduğunu göstermektedir.

%

2012 yılında internet kullanıcıların %60’ı erkek, %40 ‘ı kadın oluşturmaktadır.

İnternet Kullanıcı demografik Bilgiler-Yaş

11.PNG

 

Kaynak; comScore, Media Metrix, 2011-2012)

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi internet kullanıcılarının %37’si 15-24 yaş aralığındaki gençlerden oluşmaktadır. İnternet kullanıcılarının %87 lik büyük bölümü  45 yaş altıdır.

Markalar Dijital Medyada Yer Almak İçin Neler Yapmalıdır?

Bu dünyada yer almak için markaların yapması gerekenler;

  1. Öncelikle nasıl gerçek dünyada bir marka isminiz varsa bu medya için de bir isminizin olması gerekmektedir. Eğer mevcut isminizi tescilleyebiliyorsanız hiç durmamalısınız.
  2. Ardından markanıza uygun logo, kurumsal kimlik klavuzu ve kurum içi dijital davranış standartlarınızı belirlemelisiniz.
  3. Daha sonra bütün dijital platformlarda yer almalısınız. Kurumsal web siteniz, sosyal medya platformlarınız, E-Mailleriniz, mobil uygulamanız yoksa bunlara sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca mümkünse her platformda aynı ismi kullanmaya özen gösterin. Bu, marka bilinirliğinizin artmasını sağlayacaktır.
  4. Dijital medyada kalıcı olabilmek için dijital pazarlama stratejilerinizi oluşturmanız gerekmektedir.
  5. Ayrıca web sayfalarınız için SEO, mobil lokasyon, analiytcs, internet reklamları planlarınızı oluşturun ve düzenli olarak uygulayın.
  6. Eğer bir restoran, mağaza, hastane vb. bir kurumsanız lokasyonunuzun bulunabilirliğini sağlayın. Haritalarda ve navigasyon cihazlarında yer alın ve kuruluşunuzun yorumlanabilmesini, beğenilebilmesini sağlayın.
  7. Sanal ve artırılmış gerçeklik ülkemizde henüz yeterince gelişmedi. Bu nedenle, sektörünüzde bu mecrada yer alan ilk kurum olmanız itibar ve bilinirliğinizi artıracaktır.
  8. Son seçenek olarak dijital medyaajanslarıyla çalışmanız. Böylelikle hiçbir şeyle kendiniz uğraşmayacaksınız ve alanında profesyonelleşmiş ajanslarla medya dünyanızı güçlendireceksiniz.

 

 

——————————————————————————————————————

Kaynak: https://egegen.com/blog/dijital-medya-nedir/)

Kaynak: https://ben.hyturkyilmaz.com/dijital-medya-nedir/

Kaynak: comScore, Media Metrix, 2011-2012)

Kaynak:  Europe, Turkey Launch Presentation 2012 Datalar haftalık tüketimi yansıtmaktadır.

Kaynak: Global Web Index, “Digital vs Traditional Media Comsuption Q3 2014”

* Global Web Index Araştırması: Türkiye’nin de dahil olduğu, 36 ülkede 250.000′i aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen Global Web Index Araştırması, “her gün bağlanan” internet kullanıcısını temsil etmektedir. Araştırmada, her gün internete bağlanan ve günde 1 saatten fazla vakit geçiren 16-64 yaş arası 3.250 kullanıcıya online anket yöntemi uygulanmakta ve 8 ana başlıkta yaklaşık 150 soru sorulmaktadır. Böylece, Türkiye’deki aktif internet kullanıcısının, online davranışları, tercihleri, ilgi alanları, motivasyon ve bariyerleri, sosyal medya davranışları, etkileme gücü ve fikir beyan etme sıklığı, biçimi ve platformları, markalardan beklentileri, online içerikle ilişkileri, mobil&tablet kullanımları, vs. detaylı olarak incelenebilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir