Çalışan Bağlılığı 2017 Gündeminizde Yer Alıyor Mu?

Çalışan bağlılığı 2017 gündeminizde yer alıyor mu?

Konu seçmek zor değil; hem insan kaynakları hem de liderler olarak en öncelikli konumuz yetenekleri elde tutmak, yani çalışma arkadaşlarımızı organizasyonumuza, ekibimize bağlı kılmak. Çünkü biliyoruz ki mutlu ve kurumuna bağlı çalışanların olduğu şirketler her zaman daha başarılı oluyor. Performansta yarattığı artış çalışan bağlılığının bir numaralı kazancı olarak görülüyor.

Peki, bu işe epey kafa yoruyorum ama bir türlü istediğim sonucu alamıyorum diyor olabilirsiniz, hatta bu durum konuya olan motivasyonunuzu bile olumsuz etkiliyor olabilir. Öncelikle şunu söyleyeyim ki; bu konu uzun süre adanmışlığı, bu bağlamda yapılanların tutarlı olmasını gerektirir. Bunun için de mevcut durumda bağlılığı etkileyen faktörlerin iyi analiz edilmesi gerekir. İster anket ve odak grup çalışmaları ile ister çeşitli sebeplerle çalışanlarla yapılan birebir görüşmelerle çalışanın sesini duymak, analiz için veri toplamaya yardımcı olur. Sonrasında ise üst yönetimin bu konuda atılacak adımlara yönelik net taahhüdünün varlığı, aksiyonların alınması, düzenli ölçüm ve takip mekanizmalarının varlığı önemlidir.

Çalışanın sesi bize şirket yönetiminin ve İK’nın atması gereken adımları söylerken bir yandan da yöneticilerinden olan beklentilerini de açıkça ortaya koyuyor. Her gün çok yakın çalıştığımız ilk amirlerimizle olan ilişkimizin kalitesi, bağlılığımızı önemli ölçüde etkiliyor. Güvene dayalı iletişim, saygı ortamı, değerli hissetmek, hissettirmek, yapılan iyi işin farkında olmak, uygun şekilde takdir etmek, işin içine keyif ve eğlenceyi katabilmek sadece Y kuşağının değil tüm çalışanların ana beklentisi bence.

Özetle çalışan bağlılığının önümüzdeki yıllarda da gündemimizin ilk sıralarında yer alacağını düşünüyorum. DecisionWise’ın yaptığı araştırmaya göre liderlerin ancak %29’u çalışan bağlılığının çok önemli olduğunu düşünüyor. Bu da bize bu yolda atılması gereken pek çok adım olduğunu ve yönetici-çalışan ilişki kalitesini arttırmak için yapılacakların olduğunu söylüyor. Çalışan bağlılığı yüksek olan şirketlerin daha kârlı, güven yaratan ve müşteri odaklı olduklarını anlatmaya devam etmemiz gerekli. Başarı yakalama, müşteri memnuniyetini yükseltme ve uzun vadeli riskleri azaltmada somut etkileri olan bu değer asla göz ardı edilmemeli ve düzenli iş planının içinde yer almalı.

 

Sevgiyle kalın,

Nursel Ölmez Ateş

Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir