Staj Dönemi Nasıl Değerlendirilmeli?

Stajyer başvurularını aldığımız mart ayında, yeni bir yazı kaleme aldım. Yazımın konusu tabi ki gençler ve onların hayalleri…

 

Öncelikle şunu söylemek istiyorum: Gençlerin enerjisi ve heyecanı beni gerçekten çok mutlu ediyor. Her yaz şirketimizde staj yapan birbirinden parlak birçok gençle tanışıyorum. Onların kariyer hayatına attıkları ilk adıma tanıklık etmek oldukça değerli. Bu deneyimden çıkardığım sonuç, gençlerin enerjisini iyi korumamız gerektiği… Onların büyük heyecanla başladıkları bu birkaç aylık süreç, okulda gördükleri teorik bilgiyi pratiğe dökmenin yanı sıra yeni iş ilişkileri kurmayı, bir ekibin parçası olabilmeyi ve ortak hedeflere yürümeyi öğretiyor.

 

Bildiğimiz gibi gençler, kariyerlerine yatırım yapmaya öğrencilik yıllarından itibaren başlıyor. Bu konuda onlara yardımcı olacak olan staj; öğrencilerin kalp atışlarının biraz daha yükseldiği, yapabileceklerinin sınırlarını ölçtükleri, yeteneklerini pekiştirdikleri çok değerli bir süreç.

 

Staj yapılacak yer nasıl seçilmeli?

Staj sürecinde özellikle ilerde çalışmayı düşünebileceğiniz farklı alanları deneyimlemek önemli oluyor. Bu yüzden pusulayı en doğru şekilde ayarlayabilmek için önerim her staj döneminde farklı sektör, farklı fonksiyon seçerek kendinize en uygun alanı bulmaya çalışmanızdır.

Peki, staj dönemi nasıl değerlendirilmeli?

Öncelikle; siz stajda öğrenmek için bulunuyorsunuz. Merak edip soru sormak istemenizden daha doğal bir şey yok. O yüzden soru sormaktan ve bir işi nasıl yapacağınızı bilemediğinizde yöneticinize danışmaktan çekinmeyin. Bu ilk iş deneyiminizde iş aktiviteleri, iş hayatı size kolay veya aşina gelmeyebilir ama yine de bu dönemi öğrenmeye adayın, algılarınız açık olsun, sürekli gözlem yapın. Girişken olun, bilmediklerinizi sorun, elinizden gelenin en iyisini yapın ve her günün sonunda “Bugün ne öğrendim?” diye kendinize sorun. İş arkadaşlarınızı tanıyarak çevrenizi genişletin. Ancak iyi arkadaşlık ilişkileri geliştirirken profesyonelliği de ihmal etmeyin. Staj sonrasında da iş ilişkilerinizi devam ettirebilir, staj döneminde yaptığınız işlerden bir portfolyo oluşturabilirsiniz, bunlar mezuniyetten sonraki başvuru sürecinizde size faydalı olacaktır.

Stajyer başvurularının yapıldığı bu günlerde genç profesyonellere staj döneminin verimli geçmesine yardımcı olabilecek bazı kısa ipuçları verdim. Ancak unutmayın, kariyer yolunuzu çizecek asıl kişiler sizlersiniz. Önünüzdeki fırsatlarla dolu staj döneminde bol bol deneyim kazanın, merak duygunuzu canlı tutun ve öğrenirken eğlenmeyi sakın ihmal etmeyin!

Sevgiler…

 

 

Nursel Ölmez Ateş

Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir