Endüstri Mühendisliği İnfografik

1. Endüstri Mühendisliği Tarihçesi

1907’de, Endüstri Mühendisliği alanında “lisans derecesi” alan akademik unvanı ilk kez Pennsylvania Üniversitesi’nde verildi. 1948’de ABD’de Endüstri Mühendisliği Enstitüsü kuruldu. Avrupa’da “endüstriyel mühendislik” terimi 1948’de ortaya çıktı.


Aliexpress TR

İLHAMİ KARAYALÇIN Harekat araştırması adı altında yöneylem araştırmasını ülkemizde ders olarak okutan ilk akademsiyendir.

1969 yılında ise İTÜ ve ODTÜ’de bölüm kurulmuştur. Endüstri Mühendisliği adını alarak bölüm ODTÜ’de kurulmuştur.

2. Endüstri Mühendisliği Nedir?

Endüstri mühendisleri, üretim sistemleri, tedarik zinciri ağları ve süreç sistemleri gibi karmaşık insan entegre sistemlerini tasarlar, analiz eder ve yönetir.

Bu amaçlara ulaşmak için bir endüstri mühendisi, problem çözücü, yenilikçi, tasarımcı, koordinatör ve sistem entegre olarak işlev görmek üzere fiziksel, mühendislik, yönetim ve davranış bilimleri ile birlikte matematik bilgisini kullanmaktadır.

3.  Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları

Endüstri Mühendisleri  hemen hemen her alanda çalışabilen, yetkinlik ve becerilerine sektör kısıtlaması olmayan geniş yelpazede iş imkanları olan bir mühendislik bilimidir.

 

 

Endüstri mühendisleri, üretim endüstrileri dahil olmak üzere çok çeşitli organizasyonlarda istihdam ediliyor ve yeteneklerini kullanıyorlar.

 

 
FiyatımBu - Pazarlığı bize bırak - Yeni bir alışveriş yöntemi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir